Winnica
Dla turysty

Winnice w Polsce

Turystyka ma różne oblicza, coraz częściej pojawia się oferta kierowana do miłośników jeździectwa, wspinaczki od lat popularna jest agroturystyka na wsi. W ostatnich latach coraz bardziej popularna staje się enoturystyka, czyli turystyka winiarska. Jest to stosunkowo nowa gałąź turystyki w Polsce, ponieważ dopiero od kilkunastu lat notujemy rozwój winiarstwa. Dla wielu z nas może być zaskoczeniem, że w Polsce mamy już kilkaset winnico o różnej wielkości. Największe z nich to kilkadziesiąt hektarów winorośli.

Mniejsze winnice nie są w stanie utrzymać się z produkcji wina, dlatego uprawę winorośli łączą z agroturystyką. Większe winnice mogą również zaoferować noclegi w hotelach z poszerzona ofertą. Enoturystyka to wakacje połączone z degustacja wina, zwiedzanie, a czasem pracą w winnicy, poznawaniem produkcji wina i tradycji winiarskich, które w większości winnic są odtwarzane na podstawie zachowanych historii. Oczywiście spędzając czas w winnicy mamy okazje poznać kulturę i kuchnię regionu, okoliczne atrakcje, o ile zdecydujemy się na noclegi, a nie tylko jednodniowa wycieczkę. Winnice organizują również inne atrakcje, chociażby wspólne ognisko, posiadówki przy winie, koncerty itd. Są to atrakcyjne są oferty, zwłaszcza dla grup zorganizowanych. Dlatego coraz częściej imprezy firmowe odbywają się właśnie w winnicach.

Oczywiście nie wszystkie winnice zdecydowały się na udostępnienie upraw winorośli i produkcji wina do zwiedzania. Jeśli szukasz bieżącej oferty z dziedziny enoturystyki, zajrzyj na stronę https://discover.pl/szlakiem-rodzimego-wina-czyli-polskie-winnice-do-zwiedzania/