Kolorowe Jeziorka
Dla turysty

Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich

Rudawy Janowickie to niewielkie góry, które obfitują w atrakcje turystyczne. Są to przede wszystkim skałki, których jest mnóstwo, a niektóre mają własne nazwy. Skałki te są atrakcja dla turystów, którzy wyruszą na szlak, ale również dla wspinaczy skałkowych, którzy upodobali sobie te góry. Na kilku szczytach są platformy widokowe, z widokiem na Karkonosze, albo sąsiednie doliny i inne góry.

W obrębie gór jest kilka ciekawych pałaców, niektóre są pieczołowicie odrestaurowane i zaadaptowane na hotele. Kilka jest w gorszym stanie, widocznie nie miały szczęścia do inwestorów. Zamek jest tylko jeden, ale za to uroczy. Zamek Bolczów zbudowano pod koniec XIV wieku, Przez lata był niszczony, odbudowywany, rozbudowywany, aż wreszcie w połowie XVII wieku zniszczony przez Szwedów i od tego czasu jest w ruinie.

Jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Rudaw Janowickich są Kolorowe Jeziorka leżące we wschodniej części gór, w masywie Wielkiej Kopy. Są to cztery stawy, które powstały po zalaniu wyrobisk starych kopalni, a szczególnie atrakcyjne są dwa: Purpurowe i Szmaragdowe. Pozostałe dwa, czyli Żółte i Zielone okresowo wysychają. Kolor wynika z zawartości minerałów w podłożu, które zabarwiają wodę lub dają taki odcień wody. Przez Kolorowe Jeziorka przebiega turystyczny szlak zielony, ale tylko niewielka część turystów idzie dalej. A warto iść na szlak, bo tereny są ciekawe.